GÓRA GRABARKA I SZAWLE

Święta Góra Grabarka, to najważniejsze miejsce w Polsce dla wyznawców wiary prawosławnej, ale modlą się tutaj wszyscy, którzy potrzebują wsparcia i pocieszenia. Przynoszą swoje symboliczne krzyże zawierając w nich życiowe troski, tragedie, albo podziękowania i prośby. 18. i 19. sierpnia w Święto Przemienienia Pańskiego, Góra oblegana jest tysiącami pielgrzymów.Wierzą w cudowną moc uzdrawiającą tego miejsca, tak jak w roku 1710, kiedy ocalało ok.10 tysięcy ludzi, którzy schronili się w tym miejscu przed szalejącą epidemią cholery. Wtedy powstała tam pierwsza drewniana kapliczka.

wewnątrz

Do dzisiaj pielgrzymi obmywają swoje ciała wodą ze źrodełka, które bije u stóp góry i modlą się z wielką wiarą w jego uzdrawiającą moc.

Ten ogrom krzyży różnego rodzaju i różnej wielkości robi niesamowite wrażenie, a pośród nich na szczycie wzgórza stoi mała cerkiew.

Jest jeszcze jedna Góra Krzyży, w mieście Szawle na Litwie, która powstała w roku 1430, kiedy postawiono kapliczkę upamiętniającą przyjęcie chrztu przez Żmudzinów.

Tam w roku 1993 papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą i tam też Litwini dziękowali za odzyskanie niepodległości. Góra Krzyży ma bogate znaczenie symboliczne zarówno patriotyczne jak i religijne.Nie podobało się to władzy radzieckiej, która podejmowała próby palenia krzyży, oczyszczania i zrównania z ziemią całego terenu. Jednak krzyży ciągle przybywało i trwa tak do dzisiaj.

Kończy się sierpień. Może dlatego moje wspomnienia powędrowały właśnie w te miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *