KASZUBSKIE WSPOMNIENIA

Na Kaszubach już wiosna o czym doniósł mi mieszkający tam poeta Henryk Musa, przesyłając zdjęcie budzącego się z zimowego snu, krokusa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. Henryk Musa

Słoneczna jego barwa przywołała dawne wspomnienia spędzanych urlopów nad morzem. Szczególny sentyment mam do wiosennego wypadu do Karwieńskich Błot, kiedy mogłam upajać się zapachem i soczystą barwą tamtejszych łąk . Wczasowiczów jeszcze nie było, absolutna cisza,  a  towarzyszyła mi  roześmiana wnusia gospodarzy z którą hasałyśmy po łąkach robiąc bukiety i wianki z mniszka. Wydawało się, że cały świat jest nasz, pełen słońca, radości  i  mleka prosto od krowy (bez proszku do prania).

004 Anna Kulesz (fot. arch. pryw.)

Bociany wiły gniazda na słupach , a jaskółki w oborach, albo we wnękach pod dachem, bo wtedy jeszcze nie obowiązywały rolnika prawa Unii Europejskiej, nakazujące zabezpieczenie  budynków gospodarskich  przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie, czyli również  przed jaskółkami, bo podobno roznoszą  gruźlicę i ptasią grypę. Jednak wtedy Unii jeszcze nie było, jaskółki fruwały beztrosko,  w oborze cieliły się krówki i zewsząd otaczała nas tam NATURA.

005fot. arch. prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *