BOŻE CIAŁO

Boże Ciało to święto,  które w Kościele katolickim jest obchodzone jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.W tym dniu odbywa się procesja  z Najświętszym Sakramentem, która idzie  ulicami parafii zatrzymując się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.Cztery ołtarze symbolizują panowanie Chrystusa na cztery strony świata. Ustawienie i przygotowanie ich wymaga dużego zaangażowania parafian, a efekt bywa czasami zachwycający, a czasami szokujący przekazem. Niektóre są bogate inne bardzo skromne. Wszystko dzisiaj zależy od kasy, ale i od inwencji ludzi, którzy się podejmują wykonania.  Od lat fotografujemy takie ołtarze i mamy sporą kolekcję. Widać jak się zmieniają z upływem lat, tak jak widać również co boli naród w danym czasie.

Szczególnie interesują nas ołtarze wiejskie i w małych miastach, bo te widzi tylko określona niewielka społeczność i znikają w zapomnieniu. Te właśnie utrwalamy. Ale w tym roku nie wyszukałam takiego, który niósłby szczególny przekaz. Najbardziej podobał mi się chyba ten w Starym Otwocku.

Najbardziej jednak okazały ustawiono w Karczewie

z artystycznie ułożonymi bukietami kwiatów.

Karczewskie ołtarze słynęły kiedyś z przepychu i udrapowanych materiałów. Dzisiaj zdecydowanie są skromniejsze, choć ciągle robią wrażenie wielkością.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.