HAFTY – WIERA DITCHEN

 

 

Z przyjemnością skorzystałam z zaproszenia na wernisaż Wiery Ditchen, który odbył się dzisiaj w Klubotece Dojrzałego Człowieka przy ul. Lanciego w Warszawie.

 

Artystka zaprezentowała wyczarowane igłą i fantazją wzory, którymi zdobi wszystko co da się upiększyć. Układa wymyślone motywy w koronkowe ornamenty. Geometria połączona z motywami kwiatowymi, które istnieją tylko w wyobraźni Artystki, sprawiają wrażenie przestrzennych i lekkich. Na wystawie pokazane były wzory haftowane na poduszkach i wykonane na kartonie ołówkiem i pisakami.

Z przyjemnością obejrzałam prace, które bliskie są moim pasjom. Czasy PRL bardzo dużo mnie nauczyły, a w zasadzie zmusiły do kreatywnego myślenia. Sklepy zionęły szarością  i monotonią, a ja byłam młoda i chciałam się ubierać oryginalnie, dlatego szyłam, haftowałam, robiłam na drutach i szydełku , po prostu, tworzyłam.

Z Wierą rozmawiałam kilka razy o jej pasji, ale teraz miałam okazję przyjrzeć się bliżej jej pracom. To Artystka o dużej wrażliwości i bogatej fantazji. Jej prace wymagają ogromnej precyzji i uporu. Dbałość o szczegóły i przejrzystość dają wyjątkowy efekt.

fot. Henryk Ditchen

Potem były rozmowy, lampka wina i oczywiście pamiątkowe fotki , bo fotografia reportażowa to mój „konik”. Kilka zdjęć wykorzystałam ze zbiorów  kluboteki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.